איך אני נוהג- רכב חברה

לכתבה המקורית באתר עולם הרכב לחצו כאן.

קציני רכב ונהגי חברות שימו לב: בחודש מרץ האחרון אושרה לקריאה שנייה ושלישית בוועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ כרמל שאמה הכהן, הצעת חוק נוהל 6  לפיה יחויבו ציי רכב בהדבקת מדבקות "איך אני נוהג" עם מספר טלפון מקוצר בחלקו האחורי של הרכב על רכבי חברה. לפי הצעת החוק של חה"כ ביילסקי ועמאר, כל חברה מסחרית, עסק, תאגיד או מוסד יחויבו להדביק על רכביהם מדבקות עם פרטי התקשרות לדיווח על נהיגה מסוכנת.

החלק העיקרי בהצעת החוק נוגע להפעל מוקד אנושי, אשר יופעל בכל ימות השבוע למעט שבת, בין השעות 6:00-22:00, וביתר הזמן יופקד מענה אוטומטי עבור קליטת הדיווחים. מי שלא יעמוד בחוק, צפוי לקנס בגובה 14,000 ₪. לפי חוקי הוועדה החוק אינו חל על רכבי צה"ל, כוחות הביטחון וההצלה, שירותי כיבוי, שירותי בתי הסוהר, מגן דוד ויחידות אחרות שמטרתן תמיכה במערך החירום בישראל.

בישיבת הנהלת הקואליציה התעורר דיון סוער בנושא. כמה מראשי הסיעות התנגדו לרעיון כי גם הם ייאלצו להדביק את המדבקה. אחרים העלו הסתייגויות נוספות. אך לבסוף התרצו הח"כים והסכימו לרעיון שהמדבקות יודבקו גם על רכבם..

לפי ח"כ ביילסקי: "תאונות הדרכים גובות מאתנו מחיר כבד מאוד ובטוחני כי אישורה של הצעת החוק במליאת הכנסת תסייע בהפחתת תאונות הדרכים. הצעת חוק זו התגבשה תוך כדי שיתוף פעולה עם משרד התחבורה, משרד הביטחון ולאחר בחינת סקרים שהראו על תמיכת הציבור הרחב ביישום החוק. מעתה המספר על המדבקה יהיה מקוצר וקריא וילווה במענה אנושי שיאפשר לאזרחים לדווח על נהיגה מסוכנת או אי-ציות לחוק שמסכנת את הנוסעים בכביש. עד היום הדבקת המדבקה הייתה בגדר המלצה בלבד ומעתה היא תעוגן בחקיקה, אני מאמין כי זהו צעד אפקטיבי וחשוב למיגור הקטל בדרכים.

 

בדברי ההסבר להצעת החוק, הסביר ביילסקי כי "מאחר שרכב החברה אינו בבעלותו הפרטית של הנהג, במקרים רבים קיימת נטייה לנהיגה תוקפנית, בזבזנית ומזהמת, המביאה לסיכון גבוה מהרגיל של הנהג והמשתמשים האחרים בדרך". בעקבות ביקורת חריפה שנמתחה נגד דברים אלה, ביקש ביילסקי לחזור בו מההאשמות שהעלה נגד "נהגי ליסינג".

 

 

 

 

ח"כ בילסקי

יתרונות השיטה

רשימת התקלות, העבירות והסיכונים ממחישה בצורה ברורה ופשוטה את היתרון הקיים לדיווחים אשר מתקבלים מנהגים בכביש, על פני הניטור האלקטרוני. לא רק משום שהדיווח למוקד הוא טוב יותר, אלא גם מפני שהוא זמין וזול בשימוש. כלי רכב נמצאים בכבישים בזמינות גבוהה, ובמיוחד בישראל שבה הצפיפות בכבישים רק הולכת וגדלה. המודעות לנושא תאונות הדרכים בישראל גבוהה מאד ונהגים רבים מדווחים למוקדי נוהל 6 על אירועים חריגים, החל מנהיגה מסוכנת ועד תקלות טכניות בכלי הרכב. שיטת "איך הנהיגה שלי? – "נוהל 6" איננה עולה דבר לאוצר המדינה, נהפוך הוא, השיטה חוסכת כסף ומונעת בזבוז. נהגים אשר משתתפים בתכנית ומשנים את התנהגותם לטובה, הם גם נהגים שצורכים פחות דלק ומזהמים פחות את הסביבה. בנוסף, חשוב להדגיש את יכולת ההבחנה והשיפוט האנושי לעומת האמצעים האלקטרוניים. לדוגמה, נהגים מסוגלים לראות ולדווח על נהג רדום או שיכור מהר יותר מכל חיישן. נהג שיכור שנוסע במהירות נמוכה יחסית (רוב מי שהפריזו בשתייה מודעים למצבם ואינם ממהרים בנסיעה) וסוטה מדי פעם מהנתיב, איננו מסוג הדברים שחיישנים מסוגלים להבחין בו בקלות.

על מנת להגיע לתוצאות משמעותיות של שינוי דפוסי הנהיגה ומניעת תאונות הדרכים, יש צורך דחוף בביצוע מקצועי של השיטה, ואין שום דרך להגיע לאותן התוצאות בעזרת ביצוע חובבני.

ביצוע אופטימלי של שיטת "איך אני נוהג" כולל:

מוקד מקצועי לדיווח בכל שעות היממה.

גישה ישירה ומהירה למוקדן ללא ניתוב שיחות.

תסריט שיחה קבוע ושימוש במאגר נתונים במוקד.

מספר מקוצר להקלת החיוג בנסיעה.

תוכנה מקצועית לתיעוד, ניתוח ומעקב אחר הטיפול בדיווחים.

איסור השימוש במדבקות שקופות אלא מספרים ברורים לקריאה.

שימוש בגופנים בולטים הנראים ממרחק 10 מטר לפחות.

שקיפות ופיקוח ממשלתי על הביצוע דרך האינטרנט.

בעיות בשיטה והמלצות כנגד הסחת הדעת והסיכון למדווחים

אנשי מקצוע מעלים לעתים קרובות את החשש משימוש בטלפון בזמן הנהיגה.

יש לציין כי השימוש בטלפון נחשב מסוכן גם כאשר הוא נעשה באמצעות דיבורית. על-פי הרשות לבטיחות, שיחת טלפון "פוגעת בביצועי הנהיגה – היא מאריכה את זמן התגובה, מפחיתה את היכולת לגלות ולזהות אובייקטים בזמן, מגדילה את מספר הסטיות מנתיב הנסיעה, ופוגעת ביכולת לשמור מרחק מכלי רכב אחרים". ברשות גם מבהירים כי לדיבורית "אין יתרון בטיחותי".

לא ניתן להתעלם ממחקרים המצביעים על כך ששימוש בטלפון בזמן הנהיגה עשוי לגרום להסחת הדעת. ואולם בפועל, מאז כניסתה של השיטה בשנת 2003 לישראל, נמסרו כבר מאות אלפי דיווחים, וזאת מבלי שהיינו עדים לגל של תאונות הקשור במסירת דיווחים אלו. נהפוך הוא: כמות התאונות ירדה. בתחילת 2003 היו על כבישי ישראל כמיליון כלי רכב ועד סוף 2011 נוספו יותר ממיליון וחצי כלי רכב לכבישים העמוסים. באותן שנים ממש התחולל בישראל כמו בכל העולם הגידול הענק בטלפונים סלולריים ולרוב הנהגים יש טלפון, והם אף מרבים להשתמש בו בלא קשר לנוהל 6 או למסירת דיווחים על נהגים אחרים. ישנה סבירות גבוהה, שלמרות השימוש בטלפון בזמן הנהיגה, רוב המדווחים מגלים אחריות אישית ומשתדלים להימנע מסיכונים מיותרים. במוקד תנועה נט התקבלו מאז תחילת השירות עשרות אלפי דיווחים ורבים מהם הצילו חיים, וזאת בזמן אמת.התקבלו דיווחים על ילדים שהושארו ברכב בחמסין, על נהגים שיכורים, אוטובוסים ומשאיות שחצו רמזורים אדומים ועוד דיווחים רבים.

אין ספק שכניסת תקנה אשר תחייב שימוש במספר מקוצר ושימוש במוקד מהיר תפחית את הסיכון למדווחים. בנוסף, יש מקום שהרשות הלאומית ומשרד התחבורה יוציאו המלצות מפורשות לציבור כיצד ומתי ניתן לדווח בסיכון נמוך.

המלצות איך להימנע מסיכון בזמן דיווח למוקד:

תחילה ביכולתך לבקש מהנוסע על ידך לדווח. אל תנהל מרדפים ואל תיקח סיכונים מיותרים. עליך לזכור שנהג מסוכן מתנהג כך בצורה עקבית ולכן אנשים נוספים ידווחו עליו. הכי חשוב- דווח למשיבון שלך ושלוף את הפרטים רק לאחר שתסיים את הנסיעה.

האם אנשים באמת מדווחים?

האם האזרחים אכן מתגייסים ומדווחים? למרבה הפלא, ישנה היענות רבה, אכפתיות וריבוי גילויי האזרחות הטובה של הישראלים. מוקדי נוהל 6 בישראל מקבלים כיום מאות קריאות מדי יום. נהגים מסוכנים נקראים לסדר וחיי רבים ניצלים הודות לשיטה.

סקר אוכלוסייה בקרב מדגם מיצג של 1,000 נהגים בישראל גילה שרוב ציבור הנהגים (83%) מודע לתופעה של מדבקות "איך אני נוהג" במסגרת נוהל 6. 60% מהנהגים מתכוונים להתקשר בעתיד על מנת לדווח.38% סבורים שמדבקת איך אני נוהג גורמת לנהג להיזהר יותר ועל השאלה על משרד התחבורה להמשיך להפעיל את נוהל 6, 80% סבורים שכן.

צור קשר

דילוג לתוכן