1

איך נוהגים בגשם?

לקריאת הכתבה המקורית בפורטל השירותים והמידע הממשלתי לחצו כאן.

בגלל הראות המוגבלת והכביש החלק, נהיגה בגשם כבד מחייבת לנהוג לאט יותר ולהימנע מפעולות חדות ופתאומיות. מומלץ להפחית 30% מהמהירות בכביש עירוני (מ-50 ל-35 קמ"ש), 20% בכביש מהיר או בינעירוני (מ-100 ל-80 קמ"ש).

 

האצה ובלימה
יש לנקוט זהירות רבה בהאצה במהלך נהיגה בגשם. האצה חזקה מדי בכביש חלק עלולה לגרום לסבסוב הגלגלים במקום ולאיבוד שליטה. 

 

 

מרחק בלימה: בכביש חלק, מרחק הבלימה מתארך מאד. שמרו רווח רב יותר מהרגיל ותכננו את העצירה מראש, כדי להימנע מבלימה פתאומית. אל תתפתו להידחק בין המכוניות או לצמצם רווחים מן המכוניות שלפניכם.

בלימת פתע על כביש רטוב עלולה לגרום להחלקה ולאיבוד שליטה. האטו בעדינות לפני כל סיבוב ופנייה חדה, והיכנסו לעיקול במהירות איטית. בלימה חזקה על כביש רטוב בסיבוב מסוכנת מאד.

מערכת ABS מונעת את נעילת הגלגלים בעת בלימת חירום ומאפשרת המשך היגוי ברכב, אך אינה מונעת החלקה בכל מצב ואינה תמיד יעילה בכביש רטוב. 

כאשר מערכת ה-ABS נכנסת לפעולה בעת בלימת חירום, מורגשות לעתים "דפיקות" חזקות בדוושה. אל תיבהלו והמשיכו לבלום.

תשומת לב לאחרים בכביש
נהגים אחרים: בתנאי מזג אוויר קשים, נהגים רבים מרוכזים ברכב שלפניהם ואינם מודעים למה שקורה בצדדים ומאחור. לפני כל יציאה לעקיפה או פנייה בדקו שאין אף רכב סמוך אליכם, וודאו שהדרך פנויה ורק אז סטו מהנתיב שלכם.

 

 

הולכי רגל: באזורים עירוניים יש לנהוג בחורף בזהירות, ולהימנע מנסיעה מהירה ברחובות צרים שבהם עלול לצוץ הולך רגל מבין המכוניות החונות. זכרו כי גם הולכי הרגל, המכוסים בכובע ומטריה, סובלים בחורף משדה ראייה מוגבל, וכי ילדים עטופים במעיל גשם עלולים לא להבחין כלל ברכב מתקרב. 

זכרו: בתאונה בין הולך רגל למכונית, הולך הרגל תמיד ייפגע יותר. האחריות לשלומו מוטלת עליכם – גם אם התנהגותו נראית לכם תמוהה או מרגיזה.

גשם ראשון
הגשמים הראשונים של השנה מעלים על פני הכביש לכלוך, אבק, שמן ודלקים שהצטברו בחריציו בחודשי הקיץ. הכביש הופך בפתאומיות חלק מאד וגורם לתאונות רבות. 

 

 

מצב זה חוזר בכל גשם מוקדם, עד שגשמי החורף שוטפים את הכביש. בכל מקרה של גשם אחרי תקופה של יובש, יש להפחית את המהירות, להאט בסיבובים ולהימנע מבלימת פתע.

אל תזלזלו בגשם הראשון: סכנת ההחלקה גבוהה, גם אם הגשם אינו חזק במיוחד.

שלוליות
רצוי להימנע מכניסה לשלוליות גדולות, מכיוון שאין לדעת את עומקן ואם יש בהן בורות.

 

 

אם לא ניתן לעקוף את השלולית, יש להאט ולחצות אותה במהירות איטית, בהילוך הנמוך ביותר אך בסיבובי מנוע גבוהים. שמרו על הכללים הבאים:
 שמרו על תנועה רצופה, הגה ישר קדימה ומהירות קבועה, והימנעו מבלימה או האצה.
 היכנסו למים באיטיות, כדי לא ליצור גלים שעלולים לכבות את המנוע. 
 שמרו מרחק מכלי רכב אחרים, העלולים ליצור גלים שיציפו את רכבכם. 
 היזהרו מבורות שעלולים להסתתר בשלולית. אם נפלתם לבור והרגשתם מכה בתחתית הרכב, בדקו את תחתית הרכב.

ייבוש הבלמים: בלמים רטובים אינם בולמים היטב. לאחר היציאה מהשלולית לחצו מספר פעמים על דוושת הבלם (תוך התחשבות ברכב שמאחוריכם) כדי לייבש את הרפידות.

התחשבו בהולכי רגל: עברו שלוליות בנסיעה איטית ואל תתיזו עליהם בוץ.

נהיגה בגשם כבד
נהיגה בתנאים קיצוניים, כאשר לא ניתן לראות את הכביש ואת הרכב שלפניך, קשה מסוכנת. בישראל ניתך לפעמים מבול של ממש, בדרך כלל לזמן קצר. במצבים כאלה רצוי לעצור בזהירות בצד הדרך והרחק ככל האפשר מהכביש, לוודא שאינכם חשופים לפגיעת רכב חולף, להדליק אורות מצוקה ולחכות שהגשם יירגע.
נהיגה בערפל
בתנאי ערפל טווח הראייה מצטמצם מאד, לעתים עד מטרים ספורים. יש להאט מייד עם הכניסה לערפל ולנהוג בהתאם.

 

 

אור גבוה (אור דרך) אינו יעיל בערפל. יש להשתמש באור רגיל (אור מעבר) ובפנסי ערפל אם יש. זכרו: פנסי ערפל מסנוורים מאד ואין להשתמש בהם בתנאים רגילים.

הנחיות בטחות נוספות:
 היעזרו בקו הצהוב או בסימוני הדרך כדי להישאר בנתיב. 
 רצוי לפתוח חלון על מנת לשמוע כלי רכב מתקרבים.
 יש להימנע מכל פעולה מסוכנת, כמו עקיפה או סטייה מהנתיב.

הערפל כבד מאוד? עצרו במקום בטוח בצד הדרך, הדליקו אורות מצוקה וחכו שיתבהר.

רכב דו גלגלי
נהיגה ברכב דו גלגלי בחורף חושפת את הרוכב לסכנות רבות. כושר הבלימה של שני גלגלים נמוך יותר משל ארבעה, וסכנת ההחלקה גדולה פי כמה. כמו כן, מזג האוויר משפיע על הרוכב החשוף הרבה יותר מאשר על נהג המכונית המוגן. נהיגה בטוחה בחורף דורשת מהרוכב זהירות רבה, ניסיון, מערכות תקינות וביגוד מתאים.

 

 

רכב דו גלגלי עלול להחליק, להיפגע או להידחק מהכביש על ידי כלי רכב חולפים שאינם מבחינים בו, להיטלטל מהרוח או להיתקע בשלולית. הרוכב עצמו עלול לסבול מקור, רטיבות וראות לקויה, שפוגעים בריכוז וביכולת הנהיגה. 

הגשם ממש חזק? השאירו את הקטנוע או האופנוע בבית – הנהיגה מסוכנת מדי.

 

צור קשר

דילוג לתוכן