IMG_2362

נהיגה חסכונית בדלק- כיצד יש לנהוג כדי לבזבז כמה שפחות דלק?

לכתבה המקורית באתר Cars Forum לחצו כאן.

מחירי הדלק נמצאים בעלייה מתמדת כבר זמן רב, ומרבית הסיכויים שהם רק ימשיכו לעלות בעתיד הקרוב. ההוצאה על הדלק מכבידה יותר ויותר, אך ישנן דרכים בהן ניתן לצמצם את צריכת הדלק, וחלקן אף אינו כרוך בויתור על נוחות הנסיעה או מהירות ההגעה.

בחירת הרכב הנכון

צריכת דלק חסכונית מתחילה בבחירת כלי הרכב החסכוני בדלק. ככלל, ישנם מספר פרמטרים הקשורים ברכב ישירות ומשפיעים על צריכת הדלק שלו:

נפח המנוע – ככל שנפח מנוע הרכב יורד, כך צריכת הדלק יורדת. אם ניתן להסתפק במכוניות מיני בנפח מנוע נמוך לנסיעות עירוניות בעיקר, אין סיבה לרכוש מכוניות גדולות ויקרות יותר שגם יקשו בנושא החניה.

משקל הרכב – ככל שמשקל הרכב עולה כך עולה צריכת הדלק. ישנם רכבים קלים יותר מאחרים והם החסכוניים בצריכת הדלק, לעומת רכבי שטח כבדים ובזבזניים.

סוג הדלק – רכבים היברידיים מעצם מהותם חסכוניים בדלק לעומת רכבי מנוע בנזין. רכבי דיזל (סולר) חסכוניים גם הם לעומת רכבי בנזין, אולם הם משתלמים רק במקרה של ריבוי נסועה (ביצוע של נסיעות רבות וארוכות בפרק זמן קצר) שכן תחזוקתם יקרה יותר.

מהלכים או אוטומט? – רכבים ידניים חסכוניים בדלק לעומת הרכבים האוטומטיים, גם במכוניות המיני. אמנם הפער הולך וקטן בשנים האחרונות אולם הוא עדיין ניכר.

טיפול שוטף ברכב

גם מי שאינו עומד לפני רכישת רכב חדש יכול להקטין את צריכת הדלק השוטפת שלו על ידי טיפול נכון ברכב. מה טיפול כזה כולל?

לחץ אויר בצמיגים – לחץ אויר תקין בצמיגים לא רק חוסך בדלק אלא גם משפר את בטיחות הנסיעה ומאריך את חיי- הצמיגים. יש לבדוק את לחץ האויר בצמיגים אחת לשבוע- שבועיים, ולמלא בהתאם להוראות היצרן. גם לחץ עודף יגרום לבזבוז דלק ולאובדן אחיזה בכביש.

טיפולים שוטפים – מכונית שאינה תקינה צורכת דלק רב יותר. בנושא החסכון בדלק חשוב במיוחד להקפיד על ניקיון מסנני האויר ומזרקי הדלק, ניקיון שמן המנוע, מנגנוני הדלק וההצתה ככלל, איזון צמיגים ומתלים ותקינותם של בלמי הזעזועים.

תא המטען וחפצים נלווים חיצוניים – ניתן להקטין את משקל הרכב ואת צריכת הדלק גם על ידי ריקון תא המטען מחפצים שאינם חיוניים לנסיעה. הסרת מתלים חיצוניים מהרכב כמחזיקי אופניים, גגונים וכדומה אף היא תתרום לחסכון בדלק על ידי הקטנת מקדם החיכוך עם האויר במהלך הנסיעה.

תא מטען עמוס

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

צריכת דלק ואופי הנהיגה

גם לאחר בחירת הרכב הנכון והענקת הטיפול הנכון לרכב, אחד הגורמים המשמעותיים ביותר לצריכת הדלק הוא אופן הנהיגה. אופן הנהיגה באותו רכב עצמו יכול להביא לשינוי של עד 100% בכמות הדלק הנצרכת. כיצד חוסכים בדלק בנהיגה עצמה?

מתניעים ונוסעים – הרכבים החדשים מצוידים במערכות מתוחכמות שאינן דורשות חימום המנוע לפני הנסיעה. מייד לאחר ההתנעה ניתן להתחיל בנסיעה.

מדממים מנוע בעצירה ארוכה – עצירה של למעלה מדקה צורכת כמות דלק משמעותית, יותר מכמות הדלק בהתנעה נוספת. במידה והגעתם ליעד או תכננתם עצירה של מספר דקות – דוממו מנוע.

נסיעה מתונה – בלימות חדות, האצות מהירות ונסיעה במהירויות גבוהות של למעלה מ- 100 קמ"ש מעלות בצורה משמעותית ביותר את צריכת הדלק. בפקקים גלשו על ידי שחרור הבלמים ללא לחיצה על דוושת הגז (בכלי רכב אוטומטיים), שמרו על מרחק וכך תמנעו מעצירת פתע. לפני רמזור, עזבו את דוושת הגז וגלשו לרמזור אדום מבלי לבצע בלימת פתע.

עליות וירידות – שמרו על הילוך מתאים בעלייה, גם אם משמעות הדבר היא הורדת המהירות. גם בירידה שמרו על הרכב בהילוך והמנעו ממעבר לניוטרל, צעד זה אינו חוסך בדלק ומביא לשחיקת יתר של הבלמים.

מכשור מתקדם – שימוש בבקרת שיוט עוזרת בשמירה על צריכת דלק אופטימאלית וגם על החוק.

מזגן או חלון? – נסיעה עם מזגן צורכת דלק יותר מנסיעה ללא מזגן, אולם נסיעה במהירות גבוהה עם חלון פתוח גם היא בזבזנית בדלק בגלל התנגדות האויר, מה עושים? בתוך העיר במהירויות נמוכות אפשר לנסוע עם חלון פתוח, ולעבור לחלון סגור ומזגן בנסיעות בין עירוניות. כדאי לחסוך גם בצריכת מכשירים חשמליים נוספים כחימום השמשה האחורית מעבר לנדרש כי גם דבר זה יוצר עומס על המנוע והגברת צריכת הדלק.

נוהגים עם חברים

חסכון משמעותי נוסף בדלק הוא סוג של מובן מאליו, אבל כדאי שיאמר: לנסוע רק נסיעות חיוניות ולהחליף את הנסיעה למכולת בטיול רגלי קצר, לאחד נסיעות קצרות לנסיעה אחת ארוכה, ולמצוא חברים לחלק איתם את הנסיעות הקבועות דוגמת הנסיעה לעבודה, הסעת ילדים לחוג או אפילו לטיולים משותפים.

צור קשר

דילוג לתוכן