1721711457

קונים מכונית? יש דגמים שכדאי מאוד להתרחק מהם

לכתבה המקרוית באתר TheMarker לחצו כאן.

סקר בגרמניה בחן 100 פרמטרים, בהם תפקוד הבלמים, ההיגוי ומידת איבוד שמן ■ באופן לא מפתיע היפניות והגרמניות התברגו 
במקומות הראשונים – גם כשמדובר במכוניות שהתיישנו ■ במקומות האחרונים: צרפתיות ואמריקאיות, כמו סיטרואן ושברולט

אחד הנעלמים הגדולים ביותר ברכישת מכונית חדשה, ודאי שמשומשת, היא עד כמה אמינה היא צפויה להיות. בישראל אין מבחני אמינות, לפחות לא שמפורסמים לציבור, אך ניתן להיעזר בנתונים מהעולם. אחד הדירוגים החשובים ביותר הוא של מכון TUV הגרמני, מכון לבדיקות תקנים ואיכות, שהמדדים שלו נהפכו למשפיעים בכל אירופה.

המכון עורך בדיקות למכוניות משנות דגם שונות, בדומה למבחני הרישוי בישראל. מתוך 100 הפרמטרים שנבחנים, 18 נחשבים קריטיים – בהם תפקוד הבלמים, הצירים והמתלים, ההיגוי, מידת איבוד שמן ועוצמת התאורה. המכון דירג כל מכונית לפי מספר הליקויים ושנת הדגם. התוצאות אינן מפתיעות – מכוניות יפניות, ובהן טויוטה, מאזדה והונדה, כובשות את המקומות הראשונים, לצד יצרנים גרמניים כמו פורשה ואופל. במקומות האחרונים נמצאים דגמים של מכוניות צרפתיות, איטלקיות ואמריקניות, בהם רנו, קרייזלר ופיאט.

המדד הגרמני אינו מנבא כמה תקלות יהיו בגיר ובמנוע למשל, אך אפשר להניח שמספר הליקויים מעיד גם על התקלות, ובכל מקרה מי רוצה להגיע למבחן הרישוי השנתי ולגלות שעליו להשקיע בתיקונים ובהכנות כדי לעבור.

הגרסאות הנמכרות בגרמניה שונות לעתים מאלה הנמכרות בישראל. באירופה מעדיפים מכוניות בעלות תיבת הילוכים ידנית ומנוע דיזל, בעוד בישראל מבכרים תיבת הילוכים אוטומטית ומנועי בנזין. גם תנאי השימוש והאקלים שונים. ואולם, דגמים רבים זהים כמעט לגמרי, והדירוג יכול להעיד על האיכות הכוללת של המכוניות היוצאות משערי המפעלים.

כמובן, ככל שהמכונית ותיקה יותר, כך עולה מספר הליקויים הממוצע בה. במכונית בת שנתיים־שלוש יש בממוצע 9.1% ליקויים, אך במכונית בת שמונה־תשע מגיע שיעור הליקויים ל–28.8% בממוצע.

בקטגוריה של המכוניות בוותק שנתיים עד שלוש יש מנצחת מפתיעה. אופל מריבה, מיניוואן קומפקטי שנמכר בכמויות קטנות גם בישראל, הוכתר כאמין ביותר: 4.2 ליקויים למאה מכוניות. במקום השני מופיע מכונית פופולרית מאוד בישראל – מאזדה 2. גם אאודי Q5, מאזדה 3 וטויוטה אוונסיס הגיעו למקומות טובים. לעומת זאת, רנו לוגאן סובלת מ–19.4% ליקויים, וגם פיאט פנדה, סיטרואן C4, פיאט פונטו ושברולט אוויאו נמצאות במקומות האחרונים בטבלה.

כשעוברים לוותק מתקדם יותר, ארבע־חמש שנים, כובשת טויוטה את המקום הראשון עם הפריוס ההיברידית, עם 7.3 ליקויים למאה מכוניות. רכב השטח פורשה קאיין מככב במקום השלישי, עם המיניוואן פולקסווגן גולף פלוס. מכוניות מצטיינות נוספות הן אאודי A4, טויוטה אוריס ושוב מאזדה 2. טבלת המכוניות הגרועות דומה לדירוג המכוניות החדשות יותר – ברנו לוגאן נמצאו הליקויים הרבים ביותר (28.9%), ואחריה סיטרואן C4, פיאט דובלו, סיאט איביזה (הדור הקודם) וסיטרואן ברלינגו.

טויוטה פריוס זוכה גם בקטגוריה של מכוניות בעלות ותק של שש־שבע שנים. במכונית היו רק 9.9% תקלות. מכונית הספורט פורשה 911 ומאזדה 2 סוגרות את השלישייה. גם הונדה סיוויק וטויוטה יאריס תופסות מקום טוב בעשירייה הראשונה. בצדה הנגדי של הטבלה נמצאת קרייזלר PT קרוזר, מכונית רטרו מעוצבת. נמצאו בה 37.7 ליקויים למאה מכוניות. מיד אחריה ניצבות פיאט דובלו, מסחרית קלה, ואז שלושה דגמים של רנו: לוגאן, קנגו ולגונה. למקום השביעי מהסוף הגיעה פיז'ו 307 המשפחתית.

TUV סוקרים גם מכוניות בנות 8–9 שנים, ואף 10–11 שנים, אבל אין הבדלים גדולים בין הרשימות. פורשה 911 שומרת על איכותה, וכך גם טויוטה ראב4 ויאריס והונדה ג'אז. כך גם אלפא 147 ו–156, מרצדס M קלאס ומיני קופר הוותיקות – אך בצד הנגדי.

השתתף בהכנת הידיעה: עופר אדרת

צור קשר

דילוג לתוכן