IMG_9970

שפה של נהגים

לכתבה המקורית באתר רכב ותחבורה לחצו כאן.

אמרה שחוקה, אך נכונה מאוד גורסת: "בכביש אל תהיה צודק, היה חכם". במלים אחרות, כל טיפש יכול להיות צודק בכביש, אבל רק מי שנוהג בחוכמה – חכם. שפת הגוף של הנהגים היא תרבות בפני עצמה, המשפיעה באופן ישיר על ההתנהגות בכביש.

גבריאל רעם*
————-
הכותב הוא מומחה בתחום התקשורת הבלתי מילולית. 
זהו פרק מתוך ספרו "איך אתה נוהג" שיצא לאור לאחרונה בהוצאת ניסן.
 

 

מטבעה של התקשורת בכביש שלרוב, במיוחד כשרוב החלונות במכונית ממוזגת מורמים, אין היא יכולה להסתמך על דיבור ועל המילים והיא זקוקה לייצוגים חזותיים ומסרים לא מילוליים כדי להתקיים. אקלים תקשורתי זה הינו כר פורה לצמיחתם של איתותים שונים בהם רווחות תנועות מסוימות המכוונות להראות לנהג האחר מה דעתך עליו, על אימא שלו, על תפקוד המוח שלו או על חיי המין שלו.
אם תנועות ומחוות מגונות 'מעשירות' את התקשורת בכביש – יש תרבויות שלא ידעו מחסור לעולם, כמו האיטלקים, הברזילאים וגם במזרח התיכון לא חסר. מספר התנועות המגונות הקיימות אינו מוחלט, שכן יש תנועות הנהוגות רק בתרבות אחת ולא באחרת ויש כאלה הנחשבות מגונות בתרבות אחת אך כלל לא מגונות באחרת.
בתמונות הבאות אני מביא כמה תנועות מגנות (שיש בהן משום מסר שלילי כלפי הזולת) וגם כמה תמונות של תנועות מגונות, או גסות. הבאתי כאן את התנועות הנפוצות יותר.

תנועות מגונות:

תנועה מגונה אופיינית ושכיחה ועם זאת זו מחווה העלולה לגרום להסלמה מהירה בין נהגים. מקורה של התנועה הזו בארה"ב, אולם בזכות נוכחותה בסרטי טלוויזיה וקולנוע אמריקאים היא השתרשה גם במזרח התיכון. זהו סימן אחד מרבים של שימוש בסמל פאלי, תנועה המחקה אברי מין או אקט מיני. תנועות אלו 'מעלות את הלחץ הדם' של מי שזה מכוון כלפיו, באופן משמעותי.
 תמונה 2 
תנועה בה האצבע האמצעית פונה כלפי חוץ, כלפי הנהג האחר – היא תנועה מגונה שהמקור שלה הינו ערבי, והוא נהוג במזרח התיכון. משמעותו מגונה והתגובה בדרך כלל תהיה בוטה וקשה.


תנועת האגודל כלפי מעלה יכולה להעליב אוסטרלים, בנגלדשים ואת רוב המוסלמים. בארצות הברית זה סימן ל'מצוין'. בארצות אחרות עוצרים כך טרמפים.

מחוות שתי האצבעות המורמות, בבריטניה ואוסטרליה זו תנועה מגונה רווחת, והיא מעליבה ביותר. סימן שגור בעת תופעת הזעם בדרכים. (מחוץ למדינות אלו תנועה זו כמעט אינה ידועה ועל כן הינה נטולת משמעות).
מעניין לציין, שהמחווה המגונה משפיעה לא רק על מי שהיא מכוונת נגדו, אלא גם על זה המבצע אותה. מחקריהם של קנדלר ושוורץ 2008 מעלים, שמבצע התנועה חש יותר עוינות, לאחר ביצועה, כלפי אלה שהוא מכוון אותה כלפיהם.
כלומר המשמעות של התנועה יוצרת סוג של אוטוסוגסטיה, "אני עושה תנועת גנאי – אז אני מרגיש יותר שנאה". הנה לכם עוד סיבה להימנע מתנועות שליליות ולהרבות במחוות נעימות, מנעימות וחיוביות.

תנועות והבעות מגנות:


המבט המרשיע.
מבט נוקב, ממושך ומזרה אימים הנשלח אליך על ידי נהג החושב שיש ללמד אותך לקח. כאשר הוא משיג אותך הוא מאט ובחולפו על פניך מעניק לך את המבט המרשיע. זהו מסר פאסיבי-אגרסיבי. על הפנים להיות ריקות מהבעה ועל המבט להיות נוקב וממושך ככל האפשר…
 

"למה, מי אתה?"
או "יאללה, מה הסיפור שלך?" מסר אגרסיבי ים-תיכוני. זו מעין תנועת הברגה, תנועה חופרת עצבנית, שכמו מנסה להיכנס לקרביים של הזולת ולהפוך בהם. הפרצוף בהבעת בוז וחימה. מחווה ישראלית אופיינית.

אצבע מאיימת, פרצוף חמור סבר, מבט הבא בדרך כלל מלמטה למעלה. המסר: 'היזהר'. גם מחווה זו עלולה להביא לתגובה אגרסיבית למדי.

לתנועה זו משמעויות שונות בארצות שונות, באיטליה: היזהר או הישמר. בצפון אירופה: אינך יכול לעבוד עלי. בארצות הבלקן: כלום, אפס. ישראל: קלטתי את הטריק שלך.  

אגרוף הינו סימבול טעון. וכשהוא מלווה בהבעת פנים רצחנית כמו כאן, המשמעות יכולה להיות אחת מן השתיים: הוצאה לפועל של אלימות פיסית על ידי הנהג או שהוא מוציא לפועל את האלימות במחווה עצמה כדי לא להתעמת ישירות…

כל המחוות הללו הן אולי דברים שכולנו עושים מפעם לפעם, ולבטח עושים לנו, אך המשמעות של כל זה היא שנסחפנו לתוך המערבולת הרגשית המסוכנת הזו. מסוכנת לא רק מבחינת התוצאות על הכביש, אלא גם מבחינה בריאותית ונפשית. רבים מאיתנו מגיעים לעבודה או הביתה, מותשים נפשית, ובמצב של רוגז או זעף, שבני המשפחה או חברים לעבודה, אולי, סופגים מאיתנו על לא עוול בכפם.


איך יוצאים מזה?

אין ספק, כי אחת הדרכים להלחם בתופעת הזעם בדרכים היא על ידי הסברה וחינוך. אך כדי לקחת את זה עוד צעד אחד קדימה, לכיוון המעשה, לאלה הרוצים באמת להלחם בזעם שהם עצמם מפגינים על הכביש, הנה מספר המלצות למפגש עם נהגים אגרסיביים (וגם ממה כדאי להימנע בעצמך):
• הימנע מקשר עין עם נהג אגרסיבי.
• אל תעשה תנועות מגונות או מגנות.
• אל תיצמד.
• השתמש בצופר בחסכנות. נהג שמבין שהצפירה מכוונת אליו יכול להפוך לאגרסיבי.
• אל תחסום את הנתיב השמאלי על ידי נסיעה איטית.
• אל תעבור מנתיב לנתיב ללא איתות מוקדם.
• עשה פניה רק מן הנתיב המתאים.
•אל תשתמש באורות גבוהים, אל תסנוור, זה מרגיז בדרך כלל.
• אל תחנה בחניית נכים, וגם לא בחנייה שמורה למספר רכב מסוים של נכה, גם אם יש לך תו נכה. לא היית רוצה להיות במקומו של הנכה הזה, נכון?
• אל תגביר את הסטריאו עם חלונות פתוחים. זה מרגיז נהגים קרובים.
• כשיוצא אליך נהג אגרסיבי, לא לפתוח חלון וודאי שלא לצאת אל מחוץ לרכב. (כשהוא מאיים במיוחד, כדאי להפעיל את הנעילה המרכזית).
• לא לחסום רכב אחר, בין אם הוא עוצר ברמזור, או בחניה (דאבל פארקינג).
• עצת זהב: כתוב מבעוד מועד שלט גדול ועליו המלה: 'מצטער', והרם אותו כשנהג כועס עומד לצאת מן הרכב או לרדוף אחריך. ('על הכביש על תהיה צודק, היה חכם').
מעדויות של אנשים שעשו זאת, זה ממש עוזר ומרגיע נהגים בהתקף של זעם. אבל גם בלי שלטים, תמיד אפשר לעשות תנועה ביד של 'מצטער'; (בדרך כלל זה יד על החזה) וחשוב ללוות זאת בחיוך נעים. גם נפנוף יד לתודה במקרה שמישהו מעניק לך זכות קדימה (זכות שאינה נלקחת אלא מוענקת!) לא יזיק בכלל. מחוות אלה מעודדות את הנהג השני לנהוג באותה דרך כלפי מישהו אחר וממתנות מאוד את העוינות בכביש.
 

תנועת יד על החזה, משדרת: ''אני מצטער'' או מתנצל. בכל אופן זה בא מהלב וזה יגיע ללב של הזולת, ויוריד את רמת הרתיחה שלו, כנראה, באופן ודאי. (תמיד כדאי ללוות זאת בחיוך).

למעלה משמונים וחמישה אחוז מן הנהגים המעורבים בתקרית של 'זעם בדרכים', (במחקר שנעשה באמריקה) אמרו שהם היו מפסיקים את התקרית מיד, אילו היה הזולת מתנצל, או מראה שהוא מצטער.
כשאתה רוצה להשתלב לפני רכב מסוים, במקום להיכנס בכוח, נסה בפעם הבאה להושיט את ידך מבעד לחלון ולהחוות תנועה של בקשה או תנועה של "המתן נא רגע" ואל תשכח להודות לנהג שנתן לך להשתלב בתנועה לפניו.
 
המסר: 'רק רגע', או: 'האט בבקשה', או: 'האם אתה מרשה לי'? בדרך כלל התנועה הזו מרככת, במידה והיא נעשית עם ההבעה המתאימה.

צור קשר

דילוג לתוכן